Кои са самоосигуряващи се лица?
- упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация (журналисти, адвокати, консултанти, архитекти, експерт-счетоводители, одитори, нотариуси, частни съдебни изпълнители, лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл. 164, ал. 1 от Кодекса за застраховането, дейци на науката, културата, образованието, икономисти, инженери и други физически лица, упражняващи свободна професия; лицата, които плащат патентен данък и не са еднолични търговци);
- лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица-членове на неперсонифицирани дружества;
- регистрирани земеделски производители или тютюнопроизводители.
- Декларация за започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на трудова дейност – задължително се подава в 7 – дневен срок от настъпване на едно от гореизброените обстоятелства.
- Декларация образец 1 „Данни за осигуреното лице” по Наредба № Н-8 от 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.). Подава се до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за тях. Тази декларация може да се подаде и еднократно за годината до 25 февруари на текущата година, в случаите когато се осигуряват само във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване.
- Декларация образец 5 „Авансово внесени социални и здравноосигурителни вноски” по Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. – подава се от тези самоосигуряващи се лица, които за определени периоди са внесли авансово осигурителните си вноски. Декларацията се подава до 25-о число на месеца, следващ първия месец от периода, за който са внесени осигурителните вноски и само за пълни календарни месеци с еднакъв месечен осигурителен доход.
- Декларация образец 6 „Данни за дължимите осигурителни вноски” по Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. Тази декларация се подава един път годишно, до 30 април на календарна година, следваща годината за която се отнасят вноските;
- Освен тези декларации, самоосигуряващите се лица подават и годишна данъчна декларация за облагане доходите на физическите лица (по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица). Тя се подава в срок до 30 април на годината следваща годината на получаване на дохода.
- Това е и срокът (30 април), в който те са задължени да представят приложенията към годишната декларация – „Справка за окончателни размер на осигурителния доход”. С нея те определят окончателния размер на месечния осигурителен доход за съответната година и годишния осигурителен доход.
- за фонд „Пенсии”:
- 12,8 % за лицата, родени след 31 декември 1959 г.
- 3,5 % за фонд “Общо заболяване и майчинство”;
- 5 % за ДЗПО - Универсален пенсионен фонд;
- 8 на сто за здравно осигуряване
Дължимите авансови осигурителни вноски на самоосигуряващите се лица се изчисляват върху избран осигурителен доход. Той не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, и по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за съответната година.
ВАЖНО: През 2013 г. минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица е съобразно облагаемия им доход за 2011 г. като самоосигуряващи се лица:
Максималният месечен осигурителен доход за 2013 г. е в размер на 2200 лева.
Изключение:
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители се осигуряват върху минимален осигурителен доход в размер на 240 лв. Тези, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
Как и къде се плащат осигурителните вноски от самоосигуряващите се лица?
Всички самоосигуряващи се лица плащат своите данъци и задължителни осигурителни вноски по сметка на териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес на самоосигуряващото се лице и чрез ЕГН, ЛНЧ или служебен номер издаден от НАП на лицето.